Zatímco Starostové a nezávislí mají po tomto týdnu jasno v tom, jak budou postupovat ohledně volby nového předsedy a evropských voleb, u TOP 09 se situace stále více komplikuje. Přibývá členů strany, kteří tvrdí, že se vzdaluje od svých konzervativních základů, které jí dali dřívější předsedové Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Dění uvnitř topky by mohlo ovlivnit i podobu další spolupráce právě mezi STAN a TOP 09. Podle informací HN zaznívají mezi starosty hlasy, že vedle úzké spolupráce s TOP 09 není vyloučena ani varianta, že by řada členů této strany přešla v průběhu příštího roku ke starostům.

"Velmi zásadní bude výsledek volebního sjezdu TOP 09 na podzim roku 2019. Za určitých okolností by mohl znamenat konec této strany," míní jeden z politiků starostů, který chtěl zůstat v anonymitě.

On i někteří další poukazují na to, že pozice předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je značně nejistá. Není vůbec vyloučeno, že na volebním sněmu své křeslo neuhájí. Jako o jeho možném nástupci se mluví o Miroslavu Kalouskovi, který už stranu vedl a nyní šéfuje poslaneckému klubu. "V případě Pospíšila by integrace našich stran pokračovala, v případě Kalouska lze čekat, že by topkaři spíše přecházeli k nám, protože za takové situace by spolupráce stran byla složitá, až nemožná," říká již zmíněný politik starostů.

Pozice Jiřího Pospíšila skutečně slábne, o čemž svědčí i dění v tomto týdnu. Nejdříve europoslanec a Kalouskův stoupenec Jaromír Štětina oznámil, že nebude kandidovat za TOP 09 do Evropského parlamentu a jako důvod uvedl právě Jiřího Pospíšila. Nelíbí se mu, že kromě vedení strany si ponechal mandát europoslance.

"Upozorňoval jsem ho, že vykonávat obojí najednou poctivě není v lidských silách. Nové vedení v čele s ním způsobilo rozkol v řadách TOP 09 a nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách," stěžuje si Štětina.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.