Rok 2018 byl v případě čínských investic v Česku dobou velkých změn i zachování kontinuity. V lednu si úřad prezidenta udržel Miloš Zeman, hlavní propagátor spolupráce s Čínou. Už v březnu ovšem zmizel jeho ekonomický poradce Jie Ťien-ming. Zakladatele CEFC China Energy Company, která se od roku 2015 stala symbolem čínských investic a vlivu v Česku, zatkli přímo v Číně za hospodářskou kriminalitu − podle nepotvrzených spekulací přímo na příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Od té doby už je o tajemném panu Jie slyšet jen zprostředkovaně. Jiné osoby symbolizující česko-čínskou vzájemnost byly vidět o to výrazněji.

Pád jedenačtyřicetiletého zakladatele šanghajské skupiny CEFC začal vlastně docela nenápadně. Zadržením šéfa nadace CEFC Patricka Ho v New Yorku loni v listopadu. Vyšetřovatelé ho obvinili z korupce afrických politiků a nelegálního obchodu se zbraněmi.

Celá pečlivě budovaná image CEFC jako významné čínské globální energetické a finanční skupiny propojené s nejvyšším vedením komunistické strany se začala rychle bortit. Zároveň se ukazovalo, že je čínská skupina zadlužená, což znervóznilo lidi, kteří s Číňany spojili budoucnost a kariéru. Tápal i prezident Zeman. Do Číny vyslal nejbližší poradce Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, kteří ve společnosti české tváře CEFC Jaroslava Tvrdíka v Pekingu zjišťovali, co se vlastně stalo.

Konflikt s J&T

Ještě nervóznější byli lidé z finanční skupiny J&T, kteří půjčili Číňanům 450 milionů eur na nákup podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť, z něhož nakonec sešlo. Z obavy, že zadlužená CEFC použila peníze k něčemu jinému, lidé z J&T v květnu nuceně převzali pobočku CEFC Europe a získali kontrolu nad lukrativními nemovitostmi v Praze, fotbalovou Slavií i s jejím stadionem v Edenu nebo strojírnami ŽĎAS.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.