Filantropie zraje jako dobré víno. Moravští vinaři začali ocenění na degustačních soutěžích sklízet až zhruba dvě dekády po sametové revoluci. Aby na vinicích rostlo dobré víno, musely dostat péči a čas, kterých se jim za socialismu nedostávalo. Noví čeští mecenáši museli nejdřív zbohatnout, aby se o své majetky mohli začít dělit s ostatními.
"Filantropie ve smyslu darů ve stovkách tisíc i milionech korun, která u nás měla tradici v minulosti, je jednoznačně zpět," řekl Jiří Bárta, výkonný ředitel Nadace Via, jež navázala na americkou Nadaci pro občanskou společnost (Foundation for Civil Society) a patří k nejstarším v Česku.
Současní velcí domácí filantropové včetně zakladatelů softwarové firmy Avast Pavla Baudiše a Eduarda Kučery či provozovatele platebních karet Eurowag Martina Vohánky navazují na tradici zpřetrhanou čtyřiceti lety totality.
V 19. století byli významnými mecenáši příslušníci šlechty. "Bez nich by nevznikla muzea či divadla, která stojí stále," uvedl Bárta s odkazem na Národní muzeum a Národní divadlo. O muzeum na Václavském náměstí se zasloužila hrabata Kašpar Maria ze Šternberka, Jan Dětmar z Nostic či František Antonín II. z Kolowrat. Stavbu českého divadla poblíž Vltavy podpořilo několik šlechtických rodů včetně Harrachů, Kinských, Lobkowiczů či Schwarzenbergů.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru