Převyprávění biblického příběhu pro 21. století. Flanďáci místo farizejů, ukrajinští dělníci a bezdomovci namísto lidu Palestiny. A náš prezident Ježíš z Nošovic. S těmito kartami se rozhodl hrát letos padesátiletý překladatel Bible a evangelický kazatel Alexandr Flek ve své knižně právě vydané Parabibli. Hru však nezvládl, forma se mu rozpadla a obsah na ni roubuje přespříliš násilně.

Jak v předmluvě Parabible upozorňuje literární historik a kritik Martin C. Putna, touha a potřeba parafrázovat knihu knih je stará skoro jako Písmo samo. Sám uvádí několik příkladů: Veliký život Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše od barokního kapucína Martina z Kochemu, lidové pašijové hry, román Ježíšek ve Flandřích od vlámského autora Felixe Timmermanse ze začátku 20. století a další.

My doplňme: hru na to, že se Ježíš narodil tady a teď, hrají s dětmi mnozí současní katecheti, když je vyučují náboženství. Někdy to bývá opravdu legrace. A ještě připomeňme, že jeden z literárních vrcholů aktualizační práce s Biblí je spjat s Čechami. Liberecký rodák Otfried Preussler nenapsal jen Krabata či Malou čarodějnici, ale také nádherný Útěk do Egypta přes Království české. To za biblických časů sousedilo přímo s Palestinou a Svatá rodina prchala před Herodem právě tudy. Preussler zde vzdal hold krajině svého dětství, odkud byla jeho rodina po válce vyhnána, a to v poetickém hávu, s jemnou ironií a vášnivou láskou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.