V nemocnici v polském městě Gorzów Wielkopolski operuje 91letý Eugeniusz Morawski. Ruce se mu netřesou a zkušeností má více než kdokoliv jiný. Je to unikát i v Polsku, nicméně to, že lékaři nepatří mezi profese, kde je věk až tak zásadní překážkou, dokazuje i jejich postupné stárnutí v Česku. Lékaři ale nejsou jediní. Akademici a profesoři často bádají tak dlouho, až se leckdy zdá, že nejenže zapomněli odejít do důchodu, ale že tu s námi budou neustále. A překvapují bez ohledu na věk, jak potvrdil téměř devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, který nedávno vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv. Riemannovy hypotézy, jednu z největších matematických záhad. Atiyah sice matematiky nepřesvědčil, rozhodně však dokázal, že mu mozek funguje a že má do důchodu daleko.

Bezpochyby jde ve většině případů o výjimečné osobnosti. Nicméně v době, kdy roste věk dožití a vyspělé země s hrůzou přemýšlejí, co se stárnutím populace, se zaměstnávání lidí vyššího věku stává spíš normou než překvapením. Částečné výsledky vidíme už nyní: zaprvé se pomalu (a neochotně) posouvá věk odchodu do důchodu ve většině zemí Evropy včetně Ruska. A zadruhé firmy, které nabízejí zboží či služby, přizpůsobují svoji nabídku generaci 55 a mnohem více plus. A také tuto generaci přestávají ignorovat, co se týká zaměstnávání.

K podobnému závěru nakonec dospěly i české firmy. Ze statistik nezaměstnanosti Úřadu práce ČR sice vyplývá, že nezaměstnaní 55 plus pořád ještě činí celou čtvrtinu všech nezaměstnaných, nicméně poptávku po starší pracovní síle potvrdila poslední data o vývoji zaměstnanosti za třetí čtvrtletí letošního roku, která uvádí, že počet pracujících ve věku 60 let a více podstatně narostl, celkem o 29,3 tisíce lidí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru