Občas se stane, že člověk se sám nečekaně a nezaviněně dostane do soudního soukolí. A i když je zřejmé, že sám v ničem nepochybil, tak jej semele. Přinášíme vám tři příběhy, v nichž se evidentně stala chyba, ale ti, kdo byli poškození, se už roky marně pokoušejí domoci spravedlnosti.

Advokátku si spletli s firmou

Před 11 lety byla Jarmila Veselá uznávanou insolvenční správkyní, a stála dokonce v čele stavovské komory pro krizové řízení a insolvenci. A některé firmy, které jí soud dal do správy, dokonce zachránila před krachem.

V únoru 2008 ale sama z neuvěřitelného důvodu nečekaně skončila v exekuci: soud si ji spletl s firmou, ve které dělala konkurzní správkyni. Kvůli šestitisícovému dluhu firmy TOS Čelákovice za elektřinu obstavili její účty i majetek.

Na počátku byla písařská chyba soudu − byť dlužníkem byla uvedená továrna, soudní úřednice do exekučního příkazu omylem napsala jméno Veselé. Exekutor Igor Ivanko pak "opravil" adresu tím, že místo firemní uvedl její.

Více než rok trvalo, než se Veselá z neoprávněné exekuce dostala. Po sedmi měsících soud uznal, že se stala chyba, a další půlrok trvalo exekutorovi, než po několika urgencích odblokoval účty a zrušil exekuční příkazy, kterými kvůli cizímu šestitisícovému dluhu obstavil několik nemovitostí v hodnotě přes 10 milionů korun.

Veselá pak zažalovala jak stát, tak exekutora o náhradu nákladů řízení − více než roční boj za to, aby soudy vymazaly exekuční zástavy na majetku, ji stál 73 tisíc korun. A k tomu chtěla 300 tisíc nemajetkové újmy. Doložila to zhruba půl metru vysokým sloupcem dokumentů − dopisy soudu, exekutorovi či třeba výpisy z katastru nemovitostí a účtenkami za služby advokáta.

Jenže soud jí přiznal odškodné pouhých 32 korun. "Z účelných nákladů soud shledal pouze poštovné ve výši 32 korun za výzvu exekutorovi k odstranění záznamu v katastru nemovitostí," stálo ve verdiktu. Podle něj je totiž zkušená advokátka, takže bylo zbytečné, aby se nechala zastupovat. Veselá marně argumentovala, že je specialistka na úplně jinou oblast. Paradox vynikne o to víc, že Veselé soud naopak přikázal, aby zaplatila 58 tisíc korun nákladů na právní zastoupení chybujícího exekutora. Přitom sám exekutor je bývalý advokát a spor se týkal právě oblasti, na kterou se specializuje.

Kromě osobních problémů se zablokovaným majetkem se Veselé zhroutila i profesní kariéra. "Jak můžu dělat svůj byznys a slibovat lidem, že je ochráním, když neumím ochránit sama sebe?" říká. Položila proto nejen funkci prezidentky stavovské komory, ale ukončila i funkci insolvenční správkyně.

Rozhodla se bojovat dál. "Necuknu. Jak se potom mohou domoci svého práva ti 'obyčejní' lidé?" říká Veselá a požaduje škodu, která jí vznikla. Znalec ji vyčíslil na 11 milionů korun. "Tuto částku bych získala při standardním pokračování advokátní činnosti až do doby odchodu do důchodu," říká.

Jedenáctimilionovou žalobu by prý nepodala, kdyby se jí soudy nevysmívaly tím, že jí přiznaly 32 korun. "Tedy vlastně 35 s úrokem," říká hořce. "To už musí člověk žalovat." Soudy i tuto její žalobu pravomocně zamítly − podle nich není stát za to, co se jí stalo, zodpovědný. Neexistuje prý žádné pravomocné rozhodnutí, které by bylo jako nezákonné zrušeno − to je přitom podmínka přiznání odpovědnosti státu za škodu.

Nyní jí dal novou naději Nejvyšší soud, který došel k tomu, že stát pochybil, a přikázal, aby se soudy nárokem Veselé znovu zabývaly. Ty se proto musí zabývat výší způsobené škody. Jednání je nařízeno na počátek února. "Bude to poprvé, co se soud začne vůbec věcně zabývat podstatou," konstatuje Veselá.

Ten statek vraťte

Před pěti lety koupil Jindřich Faltýn v dražbě statek na jihu Čech, který zrekonstruoval na penzion. Dnes nemá ani statek, ani sedm milionů korun, jež do koupě a oprav dal. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že se statek má vrátit původnímu vlastníkovi. Důvod? Exekutor prý nedodržel zákonnou podmínku, a to ohlásit dražbu 30 dní dopředu.

Soudní rozhodnutí je přitom více než sporné: zatímco exekutor vycházel z dříve užívaného výkladu, že se lhůta počítá ode dne prvního vyhlášení dražby (ta se opakovaně posunula po stížnostech dlužníka), a obecné soudy dokonce dvakrát pravomocně potvrdily, že dražba byla v pořádku, Nejvyšší soud to zcela otočil. A nově řekl, že i v případě posunutí data dražby se musí lhůty počítat od začátku, jako by šlo o novou dražbu. Faltýnovi se tak prý vlastníky vůbec nestali. Nejvyšší soud už ale nerozhodl o tom, že dostanou zpět investované peníze.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.