Rok 2018 přinesl řadu významných změn ve struktuře českých i zahraničních podniků. Některé akvizice se podařilo dotáhnout do konce už letos, u jiných se budou podmínky ladit ještě v roce 2019.

Ostravské hutě kupuje "malý Mittal"

Světová ocelářská jednička ArcelorMittal v říjnu ohlásila prodej ostravské huti, ve které bude i nadále pokračovat éra indických vlastníků. Od dosavadního vlastníka, miliardáře Lakšmího Mittala, ji převezme jiný indický podnikatel − Sandžív Gupta. Ten jde v posledních letech cestou Mittala z 90. let a buduje z Londýna ocelářskou skupinu Liberty House, která již má hutě ve Velké Británii, Austrálii a USA. Guptovi se proto přezdívá "Malý Mittal". Cena transakce se pohybuje v řádu vyšších jednotek miliard korun. Indové se ale dohodli, že ji nebudou zveřejňovat. Právě ostravský podnik je jedním z několika ocelářských podniků po celé Evropě, jichž se musí koncern vlastněný Mittalem zbavit. EU by mu jinak kvůli ochraně hospodářské soutěže zabránila převzít největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii za 1,8 miliardy eur. ArcelorMittal proto prodává také největší ocelárnu v Rumunsku a podniky v Belgii, Itálii, Lucembursku a Makedonii. Boj o ostravské hutě stále nevzdává koncern British Steel, podle kterého je investiční plán indického Liberty House nedostatečný.

Vodafone kupuje kabelovku UPC

Vodafone letos na jaře po předchozích spekulacích potvrdil nákup, který zásadně pozmění český trh s pevným internetem pro domácnosti. Britská telekomunikační společnost koupí celkem za 18,4 miliardy eur (471 miliard korun) německou, maďarskou, rumunskou a českou pobočku americké firmy Liberty Global. Ta pod značkou UPC v tuzemsku poskytuje internet či kabelovou televizi více než 600 tisícům lidí. Plánem Vodafonu se v prosinci začala ve větší míře zabývat Evropská komise, která se obává, aby převzetí neomezilo hospodářskou soutěž v Česku a Německu. Spojením Vodafonu a UPC má vzniknout největší telekomunikační společnost v Evropě, která celkovou hodnotou předčí i dosud dominantní Deutsche Telekom. Kvůli posílení na německém trhu také Britové UPC kupují, podstatně si ale polepší také v Česku. Vodafone je zatím nejmenší ze tří hlavních mobilních operátorů. Za konkurenty přitom zaostává i proto, že je slabý na trhu s pevným internetem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru