Před šesti dny ukončená konference v Katovicích přinesla ve vyjednávání o globálním oteplování významný posun. Téměř 200 států se zde dohodlo na pravidlech nezbytných k tomu, aby mohla v roce 2020 začít platit pařížská klimatická dohoda.

Ne každý však odjížděl z Polska spokojený − ekologická sdružení a ostrovní státy marně volaly po větším snižování emisí, aby se Země neoteplila v průměru více než o 2 °C oproti době masivního nástupu průmyslu ve 2. polovině 19. století. Rozvojové státy zase chtěly vědět, s kolika penězi mohou počítat a jak se budou tyto sumy v čase zvyšovat.

Vyspělé země se už dříve zavázaly k tomu, že chudé státy obdrží v období 2020 až 2025 každoročně na boj s globálním oteplováním alespoň 100 miliard dolarů. O 30 miliard více, než se vybralo v roce 2016, ze kdy jsou poslední údaje. Debata o tom, kolik budou rozvojové státy dostávat po roce 2025, se odsunula na později.

Rozvojové země, mezi které stále patří i Čína, nejsou spokojené. "Chceme vědět, zda vyspělé státy dodržují své závazky. Některé státy stále nezaplatily. Důrazně žádáme, aby vyrovnaly své dluhy," řekl v průběhu jednání listu Guardian čínský diplomat Sie Čen-chua.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru