Před šesti dny ukončená konference v Katovicích přinesla ve vyjednávání o globálním oteplování významný posun. Téměř 200 států se zde dohodlo na pravidlech nezbytných k tomu, aby mohla v roce 2020 začít platit pařížská klimatická dohoda.

Ne každý však odjížděl z Polska spokojený − ekologická sdružení a ostrovní státy marně volaly po větším snižování emisí, aby se Země neoteplila v průměru více než o 2 °C oproti době masivního nástupu průmyslu ve 2. polovině 19. století. Rozvojové státy zase chtěly vědět, s kolika penězi mohou počítat a jak se budou tyto sumy v čase zvyšovat.

Vyspělé země se už dříve zavázaly k tomu, že chudé státy obdrží v období 2020 až 2025 každoročně na boj s globálním oteplováním alespoň 100 miliard dolarů. O 30 miliard více, než se vybralo v roce 2016, ze kdy jsou poslední údaje. Debata o tom, kolik budou rozvojové státy dostávat po roce 2025, se odsunula na později.

Rozvojové země, mezi které stále patří i Čína, nejsou spokojené. "Chceme vědět, zda vyspělé státy dodržují své závazky. Některé státy stále nezaplatily. Důrazně žádáme, aby vyrovnaly své dluhy," řekl v průběhu jednání listu Guardian čínský diplomat Sie Čen-chua.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.