Od roku 2005 se v čele pražského dopravního podniku vystřídalo devět mužů a jedna žena. Teď musí odstoupit i současný ředitel Martin Gillar, který podnik řídil dva a půl roku. Včera jej odvolala dozorčí rada.

Na Gillarovo místo nastupuje Petr Witowski, manžel známé moderátorky Světlany Witowské a do loňského roku člen představenstva banky Creditas.

Konec Gillara vysvětlil náměstek primátora a předseda dozorčí rady dopravního podniku Adam Scheinherr ztrátou důvěry. "Musel jsem každý jeho krok kontrolovat a na to nemám," říká a poukazuje na dvě zakázky, které vedení města jako akcionář dopravního podniku v posledních dnech zastavilo.

První byl dodatek, kterým chtěl dopravní podnik navýšit až o devadesát milionů korun původně dohodnutou odměnu 580 milionů korun firmě IDS za dozor při stavbě metra D. Druhým byl projekt společného podniku s developerem u Nádraží Holešovice, který by umožnil zastavět okolí stanice metra. "Město do něj mělo dát pozemky, developer peníze. Přitom posudek, který ocenil pozemky města, dělal developer," popsal Scheinherr. "Potřebuji mít vedení společnosti, ve které mám důvěru a vím, že jeho kroky jsou správné," dodal.

Gillarovi uškodilo i to, že byl brán jako člověk hnutí ANO a jeho nejbližším spolupracovníkem byl advokát Květoslav Hlína, provázaný s dvojkou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. Některá svá jednání Gillar dokonce vedl v poslanecké kanceláři Faltýnka. "Vím, že je to z vašeho pohledu senzace, ale pracovní den má jenom dvanáct hodin a ta logistika schůzek je taková, jaká je," reagoval tehdy Gillar na dotaz HN.

Hlína, u něhož Gillar v minulosti začínal jako koncipient, se pravidelně účastnil jednání představenstva a jeho kancelář současně získala v dopravním podniku celou řadu zakázek.

A z pozice pouhého externího právníka chod firmy výrazně ovlivňoval.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.