Pokud se ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) podaří na konci března prosadit plán na částečnou úhradu nákladů pacientům za léčebné konopí, ušetřili by lidé za poměrně drahou léčbu i patnáct tisíc korun ročně.

75 procent

ze současné ceny léčebného konopí by podle ministra zdravotnictví měl za pacienty platit stát.

"Chtěl bych, aby konopí bylo ze sedmdesáti pěti procent hrazené. Cílem je, aby pacientům, pro které je doplňková léčba konopím přínosem, nebyla ekonomicky nedostupná," řekl Vojtěch. Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že člověk s příslušnou diagnózou potřebuje měsíčně průměrně 10 gramů konopí. To znamená, že za něj podle zveřejněných cen uhradí přes 1700 korun. Pokud by tři čtvrtiny zaplatil stát, může takový pacient uspořit asi třináct set korun měsíčně.

Náklady státu nebudou dramaticky vysoké, mohou se pohybovat v desítkách tisíc korun měsíčně. Pacientů zatím není mnoho, Vojtěch jich napočítal za letošní rok 245.

Ministra zdravotnictví ke změně přístupu k léčebnému konopí přiměl premiér Andrej Babiš a pak i veřejná kritika. Ta opakovaně upozorňovala na to, že je to pro pacienty nákladné. V některých případech byly varianty této rostliny na černém trhu dokonce levnější než v lékárnách.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.