Z hlediska ekonomické poučky, že v dobrých časech se šetří, je to špatně, ale budiž, svojí parlamentní většinou si česká vláda prosadila deficitní rozpočet. A mohou být i horší věci než jen utrácení. Lze utrácet a ještě se při tom "chlubit" rozklíženým a už bezmála nefunkčním politickým procesem. Tak se v poslední době opakovaně děje v USA, zatím naposledy právě v těchto dnech.

Kromě celého státního rozpočtu schvaluje tamní Kongres finance pro federální vládu. A pokud nejsou peníze včas odklepnuty, přestane administrativa pracovat, úředníci zůstanou doma, nastane takzvaný shutdown. Aktuálně hrozí, že pokud se demokraté nedohodnou s prezidentem Donaldem Trumpem, bude vláda USA v pátek o půlnoci bez peněz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru