Rozpočet by byl dobrý jen za předpokladu, že by byl příští rok konec světa, prohlásil exministr financí Miroslav Kalousek o státním rozpočtu na příští rok. Shoduje se s ekonomy, kteří tvrdí, že růst výdajů je neudržitelný. A pokud bude pokračovat stejným tempem, bude Česko podle Národní rozpočtové rady v roce 2068 zadlužené dvakrát více než Řecko.

Rozpočet − co se týká výdajů − opravdu kapku připomíná výbuch supernovy. Víc dostanou důchodci, učitelé, zaměstnanci státu, víc půjde na vědu, výzkum, sociální i asociální bydlení, prostě na všechno, co se postupem času zhoršilo. A peníze z rozpočtu to mají napravit a změnit. Jenže: školství je v čím dál horším stavu a podle učitelů jsou současní žáci vysokých škol kdesi na úrovni dřívějších středoškoláků. Změní tento stav víc peněz z rozpočtu, když se mimo jiné ani odborníci nedokážou shodnout na tom, co se vlastně má ve školách učit?

Rozpočet také počítá s rychlým růstem penzí, což je sice zodpovědné k současným důchodcům, nikoliv ovšem k těm budoucím. Jenže podle zprávy OECD Pensions at a Glance 2017 má Česká republika už teď deváté nejnižší penze v poměru k příjmům ze všech zemí OECD. K tomu přičtěme, že ani české platy ve srovnání s životními náklady nejsou zázračné. Česko navíc zažívá jeden z nejrychlejších růstů cen nemovitostí na světě.

Takže pokud jsou nyní důchodci schopni s mizerným důchodem z mizerných platů přežít, na co se mají připravit ti budoucí, kteří podle prognóz bez pořádné reformy důchod asi nikdy neuvidí? Sociální bydlení pak stát nezvládá vůbec, i když má peněz dost. Namísto utopených stovek miliard by pomohly lepší zákony, ovšem to nevypadá tak efektně. To samé platí pro boj s chudobou obecně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru