Senát se ve středu zabýval návrhem novely služebního zákona. Vláda ho připravila v podobě, jež má řadu vad, které znovu přispívají k politizaci státní služby. Schválení novely v této podobě by znamenalo odstranění hlavních prvků, jež měly omezit možnost neprofesionálních politických zásahů, které státní službu v minulosti paralyzovaly a bránily její profesionalizaci.

Má-li být moderní státní služba efektivní, musí přísně oddělovat funkce a osoby politické od funkcí a osob administrativních. V demokracii se nám totiž vlády střídají tak často, že by s kompletní obměnou úředníků co čtyři roky (anebo i méně) prakticky nešlo nic kloudného připravit. Političtí náměstci zajišťují, že ministerstva a vysocí úředníci plní program zvolené vládní garnitury. Nepolitičtí či "odborní náměstci" hlídají, aby se to dělo profesionálně a efektivně. Tyto funkce nemohou být spojovány. Politické funkce vcelku logicky vyžadují častou personální obměnu s měnícím se politickým klimatem, zatímco funkce administrativní potřebují profesionalitu, která vyžaduje daleko delší kariérní zkušenost ve státní službě.

Nutné oddělení těchto funkcí je v dnešním služebním zákoně garantováno funkcí státních tajemníků. Vládní novela zákona, kterou v říjnu schválila sněmovna, se však pokouší nezávislost státních tajemníků zrušit. Konečným schválením tohoto znění novely by parlament efektivně obnovil politizaci, jež ve státní službě existovala po 20 let. První výhonky depolitizace spojené s přijetím služebního zákona by tak přišly vniveč.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru