Komunikaci diplomatů Evropské unie poslední tři roky stahovali neznámí hackeři. Dostalo se jim různých pikantností o názorech Evropanů třeba na Donalda Trumpa nebo Si Ťin-pchinga, píše deník New York Times. Ale nejpikantnější je, že podle firmy Area 1, která únik dat objevila, jsou hackery nejspíš čínští armádní špioni.

V době, kdy v západních demokraciích včetně Česka probíhá boj o to, zda je čínská firma Huawei bezpečnostním rizikem či nikoli, je objev amerického deníku poměrně silnou zprávou.

Ti poučenější si v té souvislosti vzpomenou na letošní leden, kdy vyšlo najevo, že Čína pět let odposlouchávala budovu Africké unie v etiopské Addis Abebě, kterou pro chudý kontinent postavily čínské firmy. Hlavním dodavatelem internetové a komunikační technologie včetně serverů, datových center, wi-fi připojení a cloudových služeb byl − ano, hádáte správně, Huawei.

Číňané nejsou Rusové

Není důvod se domnívat, že i když čínská vláda a firma samotná všechna obvinění rázně odmítají, že by se Huawei, od svého vzniku personálně propojený s čínskou armádou, choval v Evropě jinak než v Africe.

Taktika je možná jiná, ale strategie je stejná: na rozdíl do ruských služeb, které při podobných únicích hledají kromě informací i kompromitující materiály pro vydírání potenciálních spolupracovníků, Číňané pracují tišeji a nenápadněji, ale o to důkladněji. Zmapují si terén, vazby, propojení, odpovědnosti, aby měli přehled.

Na rozdíl od Rusů přemýšlejí dlouhodoběji, jak ukazuje třeba plán "Pás a stezka", kterým si postupně k sobě připoutávají různé země pomocí infrastrukturních projektů a dluhů z nich vzniklých. Za ně chce Peking služby − jako třeba předání přístavu, který postavili na Srí Lance, na 99 let.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je "boj" o Huawei tak důležitý pro budoucnost?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se