Komunikaci diplomatů Evropské unie poslední tři roky stahovali neznámí hackeři. Dostalo se jim různých pikantností o názorech Evropanů třeba na Donalda Trumpa nebo Si Ťin-pchinga, píše deník New York Times. Ale nejpikantnější je, že podle firmy Area 1, která únik dat objevila, jsou hackery nejspíš čínští armádní špioni.

V době, kdy v západních demokraciích včetně Česka probíhá boj o to, zda je čínská firma Huawei bezpečnostním rizikem či nikoli, je objev amerického deníku poměrně silnou zprávou.

Ti poučenější si v té souvislosti vzpomenou na letošní leden, kdy vyšlo najevo, že Čína pět let odposlouchávala budovu Africké unie v etiopské Addis Abebě, kterou pro chudý kontinent postavily čínské firmy. Hlavním dodavatelem internetové a komunikační technologie včetně serverů, datových center, wi-fi připojení a cloudových služeb byl − ano, hádáte správně, Huawei.

Číňané nejsou Rusové

Není důvod se domnívat, že i když čínská vláda a firma samotná všechna obvinění rázně odmítají, že by se Huawei, od svého vzniku personálně propojený s čínskou armádou, choval v Evropě jinak než v Africe.

Taktika je možná jiná, ale strategie je stejná: na rozdíl do ruských služeb, které při podobných únicích hledají kromě informací i kompromitující materiály pro vydírání potenciálních spolupracovníků, Číňané pracují tišeji a nenápadněji, ale o to důkladněji. Zmapují si terén, vazby, propojení, odpovědnosti, aby měli přehled.

Na rozdíl od Rusů přemýšlejí dlouhodoběji, jak ukazuje třeba plán "Pás a stezka", kterým si postupně k sobě připoutávají různé země pomocí infrastrukturních projektů a dluhů z nich vzniklých. Za ně chce Peking služby − jako třeba předání přístavu, který postavili na Srí Lance, na 99 let.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru