Na paletách v tovární hale leží desítky dílů rozložených průmyslových robotů, kteří ještě před několika týdny pomáhali sestavovat nové vozy značek Ford, Toyota či Honda nebo se uplatňovali ve slévárnách a jiných průmyslových firmách. O kousek dál už je vidět jejich robotické "bratry", které lidští pracovníci čistí, osazují novou kabeláží či ložisky a znovu sestavují.

V ostravském globálním centru firmy ABB pro opravu a repasi robotů, které je v rámci švédsko-švýcarského koncernu největší na světě, každý rok do provozu vrátí na 300 robotických strojů. Do zdejší opravny se stroje většinou nedostávají z důvodu poruch, ale zkrátka proto, že po pěti či 10 letech neustálé práce jejich výkonnost poklesla.

"Průběžný servis robotů bývá v takové fázi nákladný, takže se podniky většinou rozhodnou nám své stroje nabídnout k odprodeji. My je během pěti týdnů kompletně repasujeme a za cenu zhruba o 30 procent nižší dále odprodáváme," říká Vítězslav Lukáš, ředitel divize robotiky v české pobočce ABB. Dodává, že se cena jednoho repasovaného stroje pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Návratnost takové investice prý u podniků se směnným provozem činí asi rok a půl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.