Na paletách v tovární hale leží desítky dílů rozložených průmyslových robotů, kteří ještě před několika týdny pomáhali sestavovat nové vozy značek Ford, Toyota či Honda nebo se uplatňovali ve slévárnách a jiných průmyslových firmách. O kousek dál už je vidět jejich robotické "bratry", které lidští pracovníci čistí, osazují novou kabeláží či ložisky a znovu sestavují.

V ostravském globálním centru firmy ABB pro opravu a repasi robotů, které je v rámci švédsko-švýcarského koncernu největší na světě, každý rok do provozu vrátí na 300 robotických strojů. Do zdejší opravny se stroje většinou nedostávají z důvodu poruch, ale zkrátka proto, že po pěti či 10 letech neustálé práce jejich výkonnost poklesla.

"Průběžný servis robotů bývá v takové fázi nákladný, takže se podniky většinou rozhodnou nám své stroje nabídnout k odprodeji. My je během pěti týdnů kompletně repasujeme a za cenu zhruba o 30 procent nižší dále odprodáváme," říká Vítězslav Lukáš, ředitel divize robotiky v české pobočce ABB. Dodává, že se cena jednoho repasovaného stroje pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Návratnost takové investice prý u podniků se směnným provozem činí asi rok a půl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru