Když je hezké počasí, z okolí jihošpanělského plážového města Tarifa je vidět africké pobřeží. Na první pohled klidné moře ale klame, může být zrádné i v létě. Dokáže překvapit mlhou nebo silnými mořskými proudy. Ani to však migranty neodradí od riskantní plavby přes moře, při níž dávají všanc život.

Právě letos Španělsko překonalo Itálii co do počtu příchozích migrantů. Do poloviny prosince jich sem dorazilo na 55 tisíc, zatímco do Itálie, která byla dříve v popředí zájmu putujících osob, to bylo 23 tisíc. Celkově počet lidí mířících k břehům Evropy letos klesl zhruba o 33 procent na 111,5 tisíce, ukazují údaje Mezinárodní organizace pro migraci.

S nelegálními migranty má Španělsko dlouholeté zkušenosti. Sází na spolupráci se zeměmi, které opouštějí, nebo přes které putují. "Neexistuje jen jedno jediné řešení, jež by mohlo vyřešit potíže s migrací. Nestačí pouze stavět hranice, ploty či zdi. Řešením je rozvoj a hledání různých způsobů, jak se s migrací vypořádat," řekl pro HN španělský velvyslanec v Praze Angel Lossada.

Uvádí dva velké důvody pro pohyb mas. Nejčastějším jsou ozbrojené konflikty nebo války a násilnosti, před nimiž se uprchlíci snaží uchýlit do bezpečí. A jsou to také příjmová nerovnost i nedostatek příležitostí, které vyhánějí lidi z domova. "Lidé si řeknou: ,Buď mě zabijí, nebo mě zabije hlad. Chci jít někam, kde budu mít lepší podmínky k životu.' A to je motor toho, co se nyní děje," komentoval velvyslanec.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.