Tři desítky let po vítězství komunistického režimu a tři roky po smrti jeho dosud uctívaného vůdce Mao Ce-tunga skýtala Čína obraz, který měl na míle daleko do slibované sociálně spravedlivé společnosti. V roce 1978 žily tři čtvrtiny obyvatel pod hranicí bídy a objem hospodářství země s miliardou obyvatel odpovídal tak Nizozemsku či Španělsku. Nyní, čtyřicet let od doby, kdy Teng Siao-pching prosadil v komunistické straně pragmatické reformy, které přivedly zemi k nynější prosperitě, je Čína druhou největší ekonomikou světa a velmocí, která se měří se Spojenými státy.

Neodbytně se vnucuje ještě jedno srovnání. Když v roce 1986 slavil Sovětský svaz 69 let od bolševické revoluce, občané se těšili z prvních závanů Gorbačovovy perestrojky, politického uvolnění, ale ekonomika, prolezlá korupcí a zatížená enormními výdaji na zbrojení, byla schopna do světa vyvážet takřka jen energetické suroviny.

Dnes, 69 let po ustavení komunistického režimu, je Čína zemí, u níž si státy, které od ní nakupují, musí klást otázku, zda je pro ně bezpečné nakupovat zde vyspělé technologie, ať už v podobě mobilních telefonů, nebo komunikačních sítí.

Prozíravost otce čínských reforem se někdy zjednodušuje do proslulého úsloví, že není důležité, zda je kočka černá, anebo bílá, ale jestli chytá myši. Teng Siao-pching, který chtěl svou zemi utrmácenou výstřelky a ukrutnostmi maoismu nasměrovat tak, aby si opět mohla říkat "říše středu", definoval rovněž zásadu, že Čína musí svou sílu skrývat a čekat na vhodný okamžik. Čtyřicet let poté už to nynější vládce Si Ťin-pching cítí jinak. Na loňském sjezdu komunistů vyhlásil, že v roce 2050 se má Čína stát vedoucí zemí světa.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru