V Česku fungují pobočky zahraničních univerzit, které zde nemají oprávnění provozovat vysokoškolské studium. Přesto studentům nabízí bakalářské i magisterské tituly. Absolventi takové školy, která může mít třeba jen on-line formu a lze ji vystudovat z domova, získají diplom, který ale ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu. Zahraniční studenti si tím legalizují svůj pobyt v Česku.

"Studium bývá jedním z důvodů pro udělení víza k dlouhodobému pobytu," potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Hana Klučarová. Jde tedy o výhodný byznys: škola získá stovky tisíc korun, které studenti zaplatí za dobu studia, oni zase vízum, kvůli kterému musí absolvovat leckdy pofiderní studium.

Jednou ze škol, která vydává diplomy, přestože nemá oprávnění ministerstva školství, je Národní akademie Jana Husa. Instituci zastřešuje společnost International Center of Modern Education (ICME), která neplatné diplomy vydává. Obě společnosti mají sídlo v pražském Paláci Lucerna a obě jsou zapsané v obchodním rejstříku pod jmény ruských vlastníků.

"Ani jedna z těchto institucí nesplnila informační povinnost, respektive nedisponuje tuzemským oprávněním. Takže nemají právo realizovat v Česku zahraniční vysokoškolské vzdělávání," sdělila HN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra, které prověřuje udělování pobytových oprávnění a jejich zneužívání, rovněž potvrdila, že zmíněné společnosti nemají v Česku akreditován vysokoškolský studijní program. Přesto je těžké jim dokázat, že činí něco, co nemají. Jelikož studium probíhá on-line, nelze jej vztáhnout ke konkrétnímu místu. "Není tedy možné fakticky prokázat, že je vzdělávání realizováno na území České republiky," vysvětluje Lednová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.