Před pouhým měsícem si ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) pochvalovala technologie čínské firmy Huawei. "Inovační a technologický potenciál Huaweie v oblasti ICT je inspirativní," řekla Nováková při setkání se zástupci firmy přímo v Číně. V úterý se ale její úřad začal mobilů či modemů od čínského technologického kolosu zbavovat, stejně jako Úřad vlády a další ministerstva. "Před několika měsíci jsem zjistil, že máme na Úřadu vlády nějaké mobily od Huaweie. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč," řekl včera premiér Andrej Babiš (ANO).

Důvodem odstraňování přístrojů je pondělní varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který používání přístrojů od Huaweie a další čínské firmy ZTE (výrobce modemů) označil za bezpečnostní riziko. Úřad obě společnosti podezírá ze špionáže pro Čínu. Proto se musí jejich zařízení státní instituce a strategické podniky, mezi něž se řadí i operátoři či energetické podniky, buď zbavit, nebo je dodatečně zabezpečit.

2 mld. Kč

je hodnota státních zakázek, v nichž jako dodavatel figuruje firma Huawei.

K podobným krokům vůči ZTE a Huaweii už v předešlých měsících přistoupily USA, Austrálie, Nový Zéland a minulý týden také Japonsko. Česko je první evropskou zemí, která je následovala. Němci či Italové to zatím zvažují.

Babiš přitom rozhodnutí tuzemského úřadu pro kybernetickou bezpečnost včera kritizoval. NÚKIB podle něj nepředložil žádnou právní analýzu, která by jeho zásah ospravedlnila. Podobně argumentovalo i české zastoupení Huaweie. "Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto úřad, aby předložil důkazy namísto špinění naší reputace," řekla HN mluvčí firmy Magda Teresa Partyka.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.