Poprvé v historii čtvrt milionu, přesněji 251 tisíc krychlových metrů dřeva vytěžil letos šumavský národní park, hlavně v důsledku větrných polomů z loňska. Na téměř stoprocentním nárůstu oproti minulému roku, kdy těžba poprvé překročila stotisícovou hranici, se nepodílel kůrovec. Škody jím způsobené zůstaly na úrovni roku 2017. Zpracování dřeva ve větrem zasažených lokalitách tvoří téměř 80 procent z celkového objemu.

Mluvčí NP Šumava Jan Dvořák říká, že krychlový metr představuje v průměru jeden strom.

Park letos vytěžil přibližně 48 tisíc krychlových metrů kůrovcového dřeva, v předchozím roce přes 50 tisíc. Polomového je 251 tisíc metrů krychlových.

77 tisíc

metrů krychlových kůrovcového dřeva (rekord) bylo vytěženo v roce 2012.

Očekává se, že výnos z prodeje dřeva bude v průměru výrazně nižší než v minulých letech. Letošní průměrná cena za krychlový metr činila 1200 korun. V minulých letech to bylo až o několik set korun víc. "Průměrná cena krychlového metru dřeva za poslední měsíc klesla na 1000 korun. Uvidíme, jaký bude celkový roční výnos," pokračoval Dvořák.

Průměrná cena se skládá ze všech složek od štěpek přes palivové dřevo ke dřevu vhodnému na stavitelství a tesařství. Podle odhadů bude cena dále klesat. Situaci na trhu ovlivňuje právě přebytek dřeva.

Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě. Nejmasivněji zasáhly oblasti Nové Pece nebo Stožce, kde zůstávaly kvůli zpracování dřeva několik měsíců uzavřené turistické trasy.

"Velkou neznámou roku 2018 byl objem kůrovcového dříví. Od roku 2015, kdy jsme vytěžili 21 tisíc krychlových metrů, postupně stoupalo množství kůrovcem napadených stromů. Odhady pro rok 2018 oscilovaly mezi 50 a 60 tisíci, výsledek byl nakonec relativně příznivý," prohlásil k čerstvě zveřejněné bilanci náměstek ředitele NP Šumava Jan Kozel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru