Kolem desáté hodiny dopoledne klesá teplota v podkrkonošské Jilemnici k minus pěti stupňům. Na trávě se drží jinovatka, ještě před pár hodinami tady bylo o pět stupňů méně. Přesto biatlonisté oblékají dresy, nasazují kolečkové lyže, protože koncem listopadu ani zde není sníh, a začínají kroužit po asfaltovém povrchu v lese za obcí.

V době návštěvy HN se čeští reprezentanti připravovali na sněhu v zahraničí, aby například biatlonisté byli připraveni na Světový pohár, jenž se na tento víkend přesouvá do Nového Města na Moravě. Ti, kteří by rádi šli v jejich stopách, si v novém Všesportovním areálu Hraběnka na bílou pokrývku letos museli ještě dva týdny počkat.

Dva a půl kilometru dlouhá asfaltová trasa vede kolem střelnice pro biatlon. Místo, kde se tradičně rodí olympionici, konečně vylepšilo tréninkové podmínky. Na sportovním gymnáziu v Jilemnici za čtvrt století existence úspěšně odmaturovalo třiadvacet žáků, kteří se později účastnili olympijských her. Škola má největší počet olympijských absolventů v republice.

"Studoval tu například skokan na lyžích Roman Koudelka, rychlobruslařka Karolína Erbanová, běžkyně na lyžích Květoslava Jeriová, atletka Anežka Drahotová nebo ­biatlonistka Veronika Vítková," vypočítává ředitel Daniel Martínek.

Sportovci mají dobré známky

Na gymnáziu se lze věnovat snowboardingu, skokům na lyžích, třeba i atletice. Dominujícím sportem je ale biatlon, kam jde nejvíc energie i peněz. Sport, který kombinuje běh na lyžích se střelbou, provozuje v současné době v Jilemnici třiadvacet žáků. Většina pochází z okolních obcí, najdou se ale i studenti z Brna nebo Plzně, ti mají možnost bydlet na internátu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.