Každý desátý Čech balancuje na hraně závislosti na alkoholu. Kolem 600 tisíc lidí pije denně a asi sto tisíc si od rána nalije sklenku více než pětkrát. Ukazuje to nejnovější výroční zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová chystá několik opatření, která by měla spotřebu alkoholu snížit a ochránit tak zdraví obyvatel, zejména nastupující generace.

57 korun

je dnes spotřební daň u půllitrové lahve 40procentního alkoholu.

Její úmysly podporují i odborníci z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Spočítali, že celkové náklady spojené s následky nemírného pití alkoholu dosahují 59 miliard korun ročně. Na spotřební dani stát vybere desetinu.

Vedralová plánuje daň zvýšit, zejména u tvrdého alkoholu. U piva chce vláda naopak snížit daň z přidané hodnoty. "Žádná dávka alkoholu není bezpečná, ale lihoviny jsou nejškodlivější. A ty máme hodně levné, v tuto chvíli se mi jeví jejich vyšší zdanění smysluplně," řekla v rozhovoru pro HN Vedralová. Názor sdílí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, o věci budou jednat s ministerstvem financí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.