Novela zákoníku práce, nový stavební zákon nebo reforma regulace realitního trhu patří mezi "resty", které si vláda nese do nového roku z minulosti. Na legislativní scénu ale vstupují i nová témata, která by mohla přinést do tradičního a v mnoha ohledech "zkostnatělého" právního odvětví revoluci. Vláda chystá velké změny v soudnictví a čím dál víc budou do legislativy i každodenní práce právníků vstupovat moderní technologie.

Jednou z největších výzev, které na vládu čekají v příštím roce, je reforma soudnictví. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek přislíbil, že na jaře předloží novelu zákona o soudech a soudcích. "Bude zde upraven výběr soudců, to je doslova historický okamžik − na zákonnou úpravu této otázky čekáme bez přehánění již několik desetiletí," upozorňuje prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Změny resort spravedlnosti plánuje i v kárném řízení, kde chce nově soudcům dát možnost odvolání, a chystá i úpravu průběhu funkce soudce a postavení přísedících. "To vše jsou velmi důležité otázky," zdůrazňuje Zemanová s tím, že i Soudcovská unie bude při přípravě a schvalování novely slyšet.

Změny se ale chystají i v dalším kodexu důležitém pro fungování justice. Směr svých plánů ministerstvo spravedlnosti už letos nalinkovalo ve věcném záměru nového soudního civilního řádu. Ten počítá například s uzákoněním takzvaných hromadných žalob, což si v posledních letech stále více vynucují změny v komunikačních technologiích. Kvůli nim se totiž z běžných spotřebitelských sporů, jako jsou například vysoké bankovní poplatky nebo machinace automobilek s měřením emisí, začíná stávat společná záležitost až statisíců lidí.

Základním principem věcného záměru je ale především snaha o zefektivnění a zrychlení soudnictví. Není totiž výjimkou, že běžné civilní nebo obchodní spory v Česku trvají jen v první instanci roky, a pokud dojde na odvolání a mimořádné opravné prostředky, nezřídka se jejich trvání protáhne i na více než deset let. Ministerstvo kvůli tomu chce například zkrátit lhůty na podání dovolání nebo rozšířit povinné zastupování advokátem dnes běžné v trestních kauzách i na civilní řízení, jako jsou například insolvenční a spotřebitelské spory nebo rozvody.

Avšak i do snahy o zrychlení soudnictví zřejmě budou muset promluvit moderní technologie. "Problémem je zcela neodpovídající technické a IT vybavení soudů, neexistence elektronického spisu, které znemožňují efektivní monitorování sporu, nahlížení do spisu a předávání spisů mezi jednotlivými soudními instancemi," připomíná advokát a místopředseda České advokátní komory Robert Němec.

Komu poradí roboti

Inspiraci, jak může soudní systém s uplatněním moderních technologií fungovat, by Česko mohlo hledat například v USA. Soudcům tam pomáhají algoritmy předpovídající možnost opakování trestné činnosti založené buď na prostém vyhodnocování velkého množství dat, nebo také na pokročilejším strojovém učení. "Soudce k těmto údajům může přihlédnout při stanovení trestu, respektive při jeho výměře, když zohledňuje možnost pachatelovy nápravy," uvádí příklad právník PricewaterhouseCoopers Legal Jan Svoboda.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.