Na první pohled to vypadá jako soumrak radikální euroskepse v Česku. Politickou kariéru zabalil zakladatel Strany svobodných občanů Petr Mach, který odmítl kandidovat do europarlamentu. Na odchodu jsou i Realisté Petra Robejška, se kterými chtěl Mach původně uzavřít koalici. Na jejich webu jsou v rubrice "volby" zmíněny jen ty sněmovní z roku 2017 a v záložce "kalendář akcí" nenajdete už vůbec nic.

Jak je možné, že v zemi, která je vůči integraci nejpodezíravější z celé EU, zmírají euroskeptické partaje? Důvody jsou tři: tržní, osobnostní a tematický.

Zaprvé je na zdejším politickém trhu v segmentu antibruselismu přecpáno. Pro ty, kterým stačí výkřik "fuj-multikulti-Brusel", je tu Tomio Okamura. Pro ty, kdo vidí v unii projev zločinné plutokracie, jsou komunisté. Pro starší lidi vystrašené z migrace je tu Andrej Babiš volající "nechci ani jednoho uprchlíka". A pro ty, kdo se domnívají, že pro nechuť vůči evropské integraci existují racionální a ekonomické důvody, je tu ODS. Z nabídky si může vybrat každý, od pudového eurofoba až po akademického euroskeptika. Strany typu svobodných či Realistů jsou z pohledu většinového voliče zcela zbytečné.

Tenhle dojem by mohl zlomit charismatický a pracovitý lídr. Ovšem představitelům svobodných a Realistů se − při vší úctě − téhle kombinace, jíž jsou nadáni třeba Tomio Okamura nebo Andrej Babiš, nedostává. Tedy druhý důvod, proč jsou projekty na odpis.

Poslední argument spočívá v tom, že strany, které si průměrný volič spojí jenom s jedním tématem (v tomto případě kritika EU), obecně nemají perspektivu. Podobně jako svobodní a Realisté ze scény odcházejí i zelení, kteří mají stejně jednoúčelovou image.

V osudu svobodných a Realistů jsou tři lekce nejen pro euroskeptiky, ale pro všechny, kdo by se v Česku pokoušeli zakládat nové partaje: necpat se tam, kde je plno. Dobře vypadat a makat. A vyvarovat se toho, že budou působit jako automat na recyklaci jediné myšlenky.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru