Kolik času zabere cesta do Brna? Někdy necelé dvě hodiny a někdy také deset hodin. A ne, nemáme na mysli rozdíl mezi cestou vlakem a cestou letadlem s mezipřistáním například v Mnichově či Londýně, ale úplně normální běžnou cestu po dálnici, normálním autem a při dodržení všech silničních pravidel. Osmihodinový rozdíl na jedné relativně krátké trase není nijak výjimečný. Stačí se podívat na zprávy z posledních dní: dálnici zablokovala hromadná nehoda, stály oba dva směry. D1 kolabuje, kolony se táhly desítky kilometrů. Dálnice je uzavřena kvůli hustému sněžení. Náledí uzavřelo D1. Na D1 stojí kolona, musí se neplánovaně upravit povrch.

Dálnice stojí pravidelně v pátek a v neděli, o prázdninách a svátcích, ve všech ročních obdobích a za každého počasí. V podstatě je těžší najít den, kdy se po dálnici dá jet, než kdy si tam člověk jede postát v koloně. Dálnice D1 je nejen častým námětem vtipů, ale dostala i vlastní píseň s celkem očekávaným názvem: Stojíme, stojíme. D1 je prostě český unikát, který by ale rozhodně neměl dostat nálepku "chráněno".

Problém s D1 ale nezačal v posledních dnech jenom proto, že sněží. O důkladné opravě dálnice, na které praskaly betonové desky, rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011. A už tehdy se prý "přežila o deset let". Od té doby je zde šestý ministr dopravy a sedmý ředitel Ředitelství silnic a dálnic. A také permanentně rozkopaná dálnice D1, kde se střídají firmy jak na běžícím páse a každá z nich má dřív či později problém odevzdat opravený úsek včas. Příčiny se moc nemění − ministři a zástupci státu tvrdí, že firmy nepostupují tak, jak slíbily, a firmy oponují, že požadavky státu jsou často nesmyslné. Výsledkem sporů jsou pře o sankce a penále. Kvalita dálnice ovšem stále připomíná tankodrom a lidé tráví v kolonách marné hodiny a hodiny.

Nefunguje ani to, co by mohlo. Například v roce 2015 ministr dopravy Daň Ťok tvrdil, že na nově opravovaných úsecích dálnice D1 by měli zaměstnanci stavebních firem pracovat na dvě směny a o víkendech. Záhy ovšem zjistil, že se proti práci o víkendech často staví okolní vesnice, jejichž obyvatelé chtějí mít klid. To, že s prací o víkendu nejsou srozuměny ani firmy, ukázala víkendová kontrola Ředitelství silnic a dálnic, která na opravovaném úseku našla "nula" dělníků.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru