Ruské státní společnosti mají do roku 2021 přejít na domácí počítačové programy. Nařídil to první místopředseda ruské vlády Anton Siluanov. Důvodem je zvýšení bezpečnosti, Kreml se totiž obává, že při zhoršování vztahů se Západem by společnosti jako třeba Microsoft mohly přestat prodávat své produkty ruskému státu.

Firmy z toho nejsou nijak nadšené, zdroj moskevského listu Vedomosti z letecké společnosti Aeroflot prohlásil, že náklady by firma mohla promítnout do cen letenek.

Podle direktivy, kterou Siluanov podepsal počátkem prosince, musí firmy, ve kterých má stát kontrolní podíl, do dvou měsíců vypracovat plán přechodu na domácí software s přesnými termíny a určením zodpovědného manažera.

Nařízení nespadlo z nebe. Už v červenci 2016 tehdejší místopředseda vlády Igor Šuvalov nařídil státním korporacím jako Gazprom, Aeroflot nebo Sberbank, aby dávaly přednost ruskému programovému vybavení, nyní se z toho nemohou vykroutit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.