Města provozující veřejnou dopravu jsou v různé fázi přechodu na odbavování on-line. Praha zavedla elektronické karty v roce 2008 jako nástupce papírových časových kuponů. Jednou ze zamýšlených možností tehdy bylo, že by sloužily částečně i jako karty platební. O deset let později se cestující revizorům naopak mohou prokázat klasickou platební kartou od banky, na níž je jízdní kupon nahrán.

Lítačka, která je od roku 2016 elektronickou kartou pro dopravu v Praze, se letos stala plně virtuální. "Systém, který odbavuje elektronické jízdné, má informace uložené v on-line databázi," vysvětlil v debatě Hospodářských novin Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT, pod kterou správa Lítačky spadá.

"Platební karta je způsob, jak jednoduše a bezpečně zaplatit, kupon nahraný na platební kartě je pak přidaný benefit," vysvětlil Martin Dolejš, ředitel rozvoje obchodu pro Česko a Slovensko ve společnosti Mastercard.

Budoucnost odbavení ve veřejné dopravě

Debaty Hospodářských novin se zúčastnili Jiří Hruboň (KORID LK), Pavlína Velikovská (CardSolution), moderátor Adam Váchal (redaktor Hospodářských novin), Martin Dolejš (Mastercard) a Michal Fišer (Operátor ICT).

Diskutující se v hovoru o trendech odbavování cestujících ve veřejné dopravě shodli, že budoucností je jednoznačně jeho digitalizace. Přechod však bude pozvolný, aby nediskriminoval osoby preferující běžné papírové lístky.

Elektronika ovlivnila i papír

Identifikátorem by se podle Dolejše do budoucna mohla vedle platebních karet stát třeba i osobní přenosná elektronika, jako jsou například chytré hodinky. Už dnes je možné se prokázat i aplikací v chytrém telefonu, jejímž prostřednictvím se jízdenky kupují.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru