Mají vymlácená okna, vypuštěné pneumatiky, nezřídka jsou plné odpadků a zarůstají trávou. Už na první pohled jde o auta, s kterými měsíce, někdy i roky nikdo na silnici nevyjel. Přesto je města podle stávajícího zákona nemohou označit za vraky a nechat odtáhnout, ačkoliv jim blokují drahocenná parkovací místa.

Změnit to má novela trojice poslanců v čele s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO), kterou v pondělí podpořila vláda.

Aby mohli úředníci prohlásit auto vrakem, musí být podle stávající úpravy zjevně nezpůsobilé k provozu. V praxi mu tak musí chybět například motor, větší část karoserie nebo musí být od základu ohořelé. Na zbylé "vraky" jsou dnes úředníci krátcí.

Nově jim má však k odtažení podobných aut stačit, že už déle než šest měsíců nesplňují kteroukoliv z podmínek provozu na pozemních komunikacích. Nejčastěji se budou odkazovat na prošlou státní technickou kontrolu (STK).

Když na takové auto úředníci narazí, vyzvou nejprve majitele, aby odstranil důvod, proč nemůže být na silnici provozováno. Současně mu bude za porušení tohoto zákona hrozit pokuta až 300 tisíc korun.

Na nápravu bude mít vlastník dva měsíce. Neuposlechne-li, poputuje jeho vozidlo na odtahové parkoviště.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.