Konec kůrovcové kalamity je zatím v nedohlednu. V letošním roce se podle odhadů ministerstva zemědělství vytěžilo rekordních 14 milionů kubických metrů kůrovcového dřeva. To je desetinásobek "normálního stavu", jehož však česká těžba už od roku 2015 nedosahuje. Podle odhadů ministerstva zemědělství (MZe) může toto číslo v příštím roce vzrůst až na 20 milionů kubíků. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) proto minulý týden představil soubor mimořádných opatření na řešení kalamitní situace.

"Měníme pravidla, aby vlastníci lesů mohli účinněji zasáhnout proti kůrovci. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už nejsou dostatečné," řekl Toman. V první řadě stát vlastníkům přidá peníze. Dotace na obnovu lesů se příští rok zvýší z 550 korun za hektar lesa téměř na dvojnásobek − 1000 korun. Celkem půjde o 1,15 miliardy. Vyplácení těchto peněz proběhne příští rok ve dvou vlnách.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru