Obvykle se říká, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. Podle italského ministra školství Marka Bussettiho z konzervativní Ligy by to ale pro děti měly být také svátky volna a odpočinku bez nadměrného učiva a úkolů. Obrátil se proto na tamní školy a učiliště s neobvyklou prosbou. Oznámil, že jim rozešle dopis, kterým učitele vyzve, aby dětem na nadcházející vánoční svátky nedávali příliš mnoho úkolů.

"Chtěl bych zvýšit povědomí učitelů a škol o tom, že Vánoce jsou časem odpočinku pro studenty i rodiny. Proto by domácích úkolů nemělo být tolik," komentoval svůj plán. Učitelům a školám nebude nic nařizovat. Jen je vyzve k zamyšlení nad tím, zda je opravdu nutné zatěžovat děti úkoly i během tak výjimečné části roku.

"Domácí úkoly zatěžují rodinné závazky," prohlásil ministr. Chce, aby se to změnilo a děti a mladí lidé si mohli naplno užít volna s rodinou bez kupy školních povinností. "Myslím na tyto slavnostní dny jako na čas, který chtějí děti a rodiny trávit společně."

Itálie je katolická země, kde mají hlavně na jihu rodinná pouta velkou váhu. Ministrova slova jsou v souladu s politikou současné vlády, kterou tvoří právě Liga a populistické Hnutí pěti hvězd. Koalice podporuje i tradiční rodinné hodnoty.

Bývalý premiér Matteo Renzi ze středolevicové Demokratické strany však s Bussettim nesouhlasí. "Domácí úkoly pomáhají dětem se zlepšit. A možná je mohou dělat i s rodiči," uvedl k tomu s tím, že Bussettiho výzva mu přijde přehnaná.

Související