Neobvyklou záhadu řeší Německo. Několik obecně prospěšných organizací v dolnosaském přístavním městě Cuxhaven, mezi Hamburkem a Brémami, dostalo od anonyma dárek, který se vymyká obvyklé dobročinnosti.

Neznámý dárce poslal hospicové skupině, místnímu sousedskému spolku Ritzebüttel aktiv a útulku pro zvířata obálky s nečekaným obsahem. Byly v nich dvě zlaté cihličky a vzkaz: "Toto je dárek k volnému užití, na podporu této důležité úlohy. Mnoho radosti a veselé Vánoce."

Jutta Augová ze sousedského spolku stanici NDR řekla, že se s kolegy radovali jako malé děti. Odnesli cihličky do banky, kde jim potvrdili, že jsou pravé.

V útulku už plánují, že dají do pořádku budovu pro zvířata. "Hodnotu vyčíslili na 17 219,80 eur (v přepočtu zhruba 445 tisíc korun). Takovou velkorysost jsme ještě nezažili," uvedl pro deník Bild Jörg Peters, ředitel hospicu, který funguje díky příspěvkům. Dobrovolníci se tam starají o umírající, těžce nemocné a jejich příbuzné.

Ve městě se nyní spekuluje, kdo by za dary mohl být − a jestli i další spolky mohou před Vánocemi doufat ve zlato. "Jsou tu tisíce zvěstí v Cuxhavenu," tvrdí Augová.

Nejen ona by dárce ráda poznala a osobně mu poděkovala. Jeho totožnost ale zůstává tajemstvím.

Související