Kosovský parlament v pátek velkou většinou schválil transformaci Kosovských bezpečnostních sil na pravidelnou armádu. Vyvrcholily tak čtyři roky trvající diskuse o přetvoření dosavadního Kosovského ochranného sboru, nevojenské síly, v pravidelné vojsko.

Vytvoření armády vyvolává odpor Srbska, Ruska, části NATO a těch států Evropské unie, které dosud neuznaly kosovskou nezávislost. Vznik armády o síle 4000 příslušníků přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Kosovem a Srbskem napjaté nejvíc za několik let. Kvůli tomu, že Srbsko zabránilo vstupu Kosova do mezinárodní policejní organizace Interpol, uvalila Priština nedávno na všechno dovážené srbské zboží stoprocentní clo, čímž se prakticky zastavil obchod mezi oběma zeměmi, které se vzájemně neuznávají. Už v létě prezidenti obou zemí Hashim Thaci a Aleksandar Vučić nahlas uvažovali o výměně území mezi oběma státy. V jižním Srbsku žije početná albánská menšina a v Kosovu zase srbská.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.