V Česku by mělo za tři roky vyrůst nové rehabilitační centrum pro lidi po poranění míchy. Chce ho stavět Paracentrum Fenix, které se o lidi s poškozenou míchou stará 14 let, a jemuž už navíc nevyhovují stávající prostory. V brněnské městské části Kníničky by tak mělo vzniknout nové centrum, které bude moci poskytnout zdravotní i sociální rehabilitaci celkem 1500 klientům.

Tím se výrazně zvýší dostupnost péče pro lidi s poškozením míchy v Česku, kterých je odhadem osm až devět tisíc. Poranění míchy je závažné poškození páteře a nejčastěji znamená, že zraněným ochrne část těla a musí být na vozíku. Nejčastějšími důvody zranění jsou dopravní nehody, úrazy při sportu nebo nádorová onemocnění. Do stavby centra, která by měla začít v příštím roce, hodlá Fenix investovat až 185 milionů korun. Nicméně zhruba 70 milionů ještě chybí a pokud je organizace nezíská, hrozí ji zánik.

"Je to pro nás existenciální projekt. Stavba nového centra je jediná cesta, jak udržet to, co děláme, tedy komplexní služby v rámci rehabilitace, sociální práce, psychologie, práva nebo bezbariérovosti," říká šéf centra Michal Odstrčil. V současné budově může organizace podle něj vydržet maximálně pět let. Paracentrum Fenix pomáhá lidem po poranění míchy s návratem do běžného života, nejen po zdravotní stránce formou rehabilitací, ale také v rozvoji soběstačnosti, psychiky, podporou v rodině či pomoci při hledání zaměstnání.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.