Děti spoluzakladatele Microsoftu a technologického vizionáře Billa Gatese si určitě nehrály s plyšáky a neběhaly venku, vnucuje se obvyklá představa. Spíš si užívaly novinek, které nabízí rychle se rozvíjející technika. Opak je ale pravdou. Jeden z nejbohatších lidí světa prohlašuje, že na mobily si jeho dvě dcery a syn museli počkat. K jejich používání pak dostali jasná pravidla. "Nemáme mobily u stolu, když jíme. Dětem jsme je nedali, dokud jim nebylo čtrnáct. Stěžovaly si, že ostatní je dostali dřív," řekl Gates v rozhovoru pro The Mirror. Zakladatel firmy Apple Steve Jobs zase svým potomkům nedovolil používat iPad.

Brzké či příliš časté používání mobilů, tabletů a internetu může škodit vývoji dětí a udělat z nich závislé, varují odborníci. Studií, které na rizika upozorňují, je celá řada.

Podle jedné například batolata, která rodiče nechají hrát si s tabletem, začínají mluvit později. Dokonalé fotky kamarádů ze sociálních sítí zase mohou, hlavně v pubertě, způsobit deprese. Navíc se děti přikované k displejům méně hýbou, což vede k obezitě, bolestem zad a dalším nemocem. V on-line prostředí také na děti číhají nástrahy jako zneužití osobních dat či kyberšikana.

Názory expertů ani fakt, že lidé, kteří se rozvojem technologií živí, s nimi u dětí nakládají opatrně, zatím ale varovně nepůsobí. Klesá věk, kdy dítě dostane první mobil. V Česku patří vedle brašny a penálu k základní výbavě většiny školáků už na prvním stupni. A rodiče, kteří ho dítěti nekoupili v září, teď zvažují, zda ho nepořídit k Vánocům.

První mobily a tablety dávají rodiče dětem nejčastěji po jejich nástupu do školy, ukázala v listopadu studie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a mobilního operátora O2. Chtějí být s dětmi ve spojení a na dálku je kontrolovat.

Desetina dětí dostane telefon už v šesti letech. U předškolních dětí podíl nepřesáhne tři procenta, skoro 12 procent pětiletých ale má vlastní tablet. Svůj telefon rodiče občas půjčují už ročním dětem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.