Pes je na celý život, ne jen na Vánoce, řekli si pracovníci útulků v Německu a v předvánočním období přestali nabízet své zvířecí svěřence k adopci. Mají strach, že někteří lidé by je využili jen jako dárky. Hrozilo by, že se jich velká část do útulků zase vrátí.

Každý, kdo se v těchto dnech zastaví pro psa či jiné zvíře, odejde z velkých útulků v Berlíně, Hannoveru nebo třeba v Brémách s nepořízenou. Přijít znovu ale může už v lednu, kdy budou zvířata bez domova opět k mání.

"Zavedli jsme dočasné omezení, protože nechceme, aby zvířata končila pod vánočními stromky. Nejsou to jen dárky," uvedl pro rádio Deu­tsche Welle Arvid Possekel z útulku v Hannoveru. U nich každý rok skončí zhruba 4200 zvířat, na starosti jich teď mají kolem 450.

Zvíře jako nevhodný dárek ale není jediným důvodem, proč útulky zavřou. Possekel vysvětluje, že Vánoce jsou často velmi hektické, ve stresu jsou i zvířata, která si kvůli tomu špatně zvykají na nové domovy.

Útulky v Německu nejsou jediné, které před svátky nenechávají zvířata adoptovat. Podobně postupují i některé v Irsku. Například od příštího týdne platí zákaz v největším psím útulku v zemi, Dog Trust. Lidé z něj si všímají, že leden je pro zvířata nejhorší. Když skončí svátky a život se zase vrátí do běžných kolejí, mnozí lidé si uvědomí, že chov zvířat není vždy snadný. A proto se jich často hned po svátcích zbavují.

A lidé, kterým se podobný dočasný zákaz adopcí nelíbí? "Upřímně, takové lidi, kteří tomu nerozumí, ani nechceme," dodává pro Deutsche Welle Gabriele Schwabová z útulku v Brémách.

Související