Rusové se během panování posledního cara třásli před mocí jednoho muže, Grigorije Rasputina. Díky svému vlivu na carskou rodinu měl v říši moc, která mu nepříslušela. Podobnou pověst má dnes v Evropské unii muž, jehož jméno většina Evropanů nikdy neslyšela, přesto se ale o jeho vlivu vyprávějí legendy podobné těm o Rasputinovi. Řeč je o Martinu Selmayrovi, Němci, který je generálním tajemníkem Evropské komise a klíčovým spolupracovníkem jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera.

"Před jeho pověstí člověka schopného uzavírat zákulisní dohody by se musel Rasputin červenat," napsal o Selmayrovi deník Financial Times, obvykle nejlépe informovaný o dění v Bruselu.

Zatímco Rasputin rozséval před více než sto lety strach v petrohradských palácích, Selmayr prý dělá totéž v bruselské budově Berlaymont, sídle Evropské komise. Často se prý před ním musí sklonit i lídři velmi významných států Evropské unie.

Vstupujeme do jeho pracovny ve třináctém patře Berlaymontu. Žádná pompa, pouze stroze zařízená kancelář. Vítá nás usměvavý osmačtyřicetiletý muž s takřka dětskou tváří. Dobře ví, jaká pověst ho předchází. Zná i vtipy, které se o něm vyprávějí. Třeba tenhle: Víte, jaký je rozdíl mezi Selmayrem a Bohem? Bůh si o sobě nemyslí, že je Selmayr.

Sám jen krčí rameny. Řeči, které se o něm vedou, označuje za naprosté výmysly. "Nejmocnějším mužem v Bruselu je Jean-Claude Juncker," jmenuje předsedu Evropské komise v exkluzivním rozhovoru s HN. Rozhovory prakticky nedává, tentokrát udělal výjimku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.