Konzervativních poslanců, kteří Theresu Mayovou ve středu při hlasování o nedůvěře podpořili, bylo dost, aby mohla mluvit o vítězství, vzbouřenců však dobře třetina, takže premiérka se na své spolustraníky v Dolní sněmovně nemůže spolehnout. Další podobné hlasování může být vyvoláno až za dvanáct měsíců, jenže aby získala co největší podporu, učinila dva sliby, z nichž první ji oslabuje a druhý takřka jistě nemůže splnit.

Slíbila, že nepovede torye do příštích voleb, s čímž nikdo po zpackaných předčasných volbách z loňska ani nepočítal. Když už to ale řekla nahlas, její postavení se automaticky oslabilo, stejně jako třeba pozice kancléřky Angely Merkelové, když oznámila, že se vzdá předsednictví v CDU a že svou stranu do příštích voleb nepovede.

Druhý slib Theresy Mayové ji od schválení rozchodové smlouvy mezi Spojeným královstvím a EU ještě více vzdálil. Předsedkyně vlády Jejího Veličenstva se totiž, aby si udržela podporu demokratických unionistů ze Severního Irska, zavázala, že vymůže takový odchod z Evropské unie, který omezí takzvanou irskou pojistku, tedy nouzový a prozatímní režim pro zachování hladkého provozu přes hranici mezi britským Severním Irskem a Irskem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru