Andrej Babiš tvrdí, že mu pořád někdo ubližuje, křivdí, poškozuje ho. Všechno je kampaň organizovaná korupční hydrou, která ho chce dostat z politiky. Co ale říct, když upozornění, že se dopouští nepravostí, přichází z úrovně Evropské komise? Že by to odmávl s tím, že politika "Antibabiš" zachvátila celou Evropu? Ne, až tak snadné to pan premiér tentokrát mít nebude.

To, co se nyní odehrává, je naprosto neuvěřitelný průšvih. Evropská komise de facto říká, že český premiér je v brutálním střetu zájmů a snaží se pobrat dotační peníze, na které nemá nárok. Jak se takovému konání říká v jazyce obecném, nechť si každý doplní sám. Proporce skandálu pregnantně formuloval Eric Maurice z think-tanku Nadace Roberta Schumana: "Žádný premiér ještě v EU nečelil obviněním ze zneužití evropských peněz ani obavám z toho, že může mít zájem přihrávat evropské dotace firmám, z nichž má sám prospěch." Ano, i legendární Silvio Berlusconi se ve srovnání s Babišem jeví z evropské perspektivy jako čučkař.

Premiér ovšem v zájmu vlastní kapsy nepoškozuje Česko jen reputačně, ale i finančně. Spekulace, že Evropská komise pozastavila proplácení dotací celé zemi, se naštěstí nepotvrdila, komise nepošle dotace "jen" firmám spojeným s Babišem. Jenže i tak nás premiérův dotační byznys může přijít draho. Dotace se přidělují z českého rozpočtu a unie je zpětně proplácí. Neudělá-li to, stávají se Babišovými přispěvateli čeští daňoví poplatníci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru