◼ Divadlo

Moře
Divadlo ABC, Praha, pátek 14. prosince

První premiérou sezony v pražském Divadle ABC, které má nové vedení, se stala hra Moře moderního britského klasika Edwarda Bonda. Nastoluje téma xenofobie: v malém pobřežním maloměstě je vyplaven mladý námořník, jenž v bouři ztratil kamaráda. Jeho příchod zčeří místní zatuchlé vody a dušené napětí mezi obyvateli městečka. V inscenaci účinkují Veronika Gajerová či Zdeněk Piškula.

◼ Televize

Útěk z vězení v Dannemoře
HBO, pátek 14. prosince

Seriál, který od minulého pátku vysílá česká stanice HBO, spadá do oblíbeného kriminálního žánru o úniku trestanců na svobodu. Ale vězením, z něhož není snadné uprchnout, jako by tu bylo celé dějiště, americké městečko nedaleko kanadské hranice. Právě odsud roku 2015 skutečně zmizeli dva místní trestanci. Sedmidílná minisérie z těchto událostí vychází. Vyhýbá se tradičnímu schématu bachaři versus vězni, ukazuje věznici jako prostředí, v němž tak nějak trpí všichni. Dvojice uprchlíků hraná Beniciem Del Torem a Paulem Danem je skvěle vybraná, Patricia Arquetteová byla za herecký výkon rovnou nominována na cenu Zlatý glóbus.

◼ Hudba

Springsteen on Broadway
Netflix, neděle 16. prosince

Po roce a čtvrt Američan Bruce Springsteen završí velkolepé tažení newyorskou Broadwayí, kde vystupoval se samostatným projektem Springsteen on Broadway. Devětašedesátiletý autor a interpret na jevišti stojí sám, zpívá své největší hity, doprovází se na klavír i kytaru, čte z knižní autobiografie Born To Run, ve vybraných večerech divákům představí manželku. Poslední vystoupení tuto sobotu zaznamenají kamery, hned od neděle bude k vidění v internetové videotéce Netflix.

◼ Film

Aquaman
Vertical Ent., v kinech od 13. prosince

Ve čtvrtek začaly biografy promítat nejnovější superhrdinský příběh společnosti DC Entertainment. Odhaluje původ zčásti člověka, zčásti obyvatele bájné Atlantidy, který je životem nucen čelit pravdě o své totožnosti a prověřit, zda byl skutečně zrozen pro to, aby se stal králem. Film s odhadovaným rozpočtem 350 milionů dolarů měl dřív než na Západě netradičně premiéru v Číně a sázka se vyplatila: hned za první víkend snímek v Číně utržil 94 milionů dolarů.

◼ Divadlo

Něco za něco
Divadlo pod Palmovkou, sobota 15. prosince

Shakespearovu poslední komedii v Divadle pod Palmovkou nastudoval mezinárodně uznávaný polský režisér Jan Klata. Přivezl s sebou také dvojici spolupracovníků, scénografku a light designérku Justynu Lagowskou i choreografa Maćka Prusaka. Temnou a neradostnou hru režisér zčásti zasadil do prostředí vězeňských cel a pojal jako metaforu společnosti ovládané mužskou nadřazeností a chtíčem.

◼ Výstava

The Tap Tap v muzeu
Muzeum hlavního města Prahy, do 23. března

Výstava v Muzeu hlavního města Prahy ukazuje členy hudební kapely The Tap Tap s humorem a nadsázkou jako sochy hrdinů v nadživotní velikosti. Každé náleží krátká charakteristika hudebníka a audio, ve kterém daná osoba zašeptá návštěvníkům své tajemství, obavy i superschopnost, již by chtěla ovládat.

◼ Kniha

Bytí a nicota
Nakladatelství Oikoymenh 2018

V opraveném druhém vydání se na pultech knihkupectví ocitlo základní dílo francouzského existencialismu, v němž se Jean-Paul Sartre pokusil navázat na Heideggerův filozofický výklad lidské konečnosti. Tu chápe jako možnost být tím, čím nejsem, a nebýt tím, čím jsem. Sartre v tomto rámci vykládá lidskou svobodu a také podává svůj slavný výklad, v němž se lidská otevřenost pro možnosti neautenticky zvěcňuje.