Už od loňska má katolická církev tři pravomocné rozsudky, jež potvrzují její nárok na vrácení několika jihočeských rybníků, které se při privatizaci v 90. letech neoprávněně přesunuly do majetku společnosti Rybářství Třeboň. Přesto není jisté, že se pozemky s vodními plochami církvi opravdu vrátí.

Skupina Rybářství Třeboň sice rybníky formálně předala zpět státu, ten ale umožnil téže firmě, aby na rybnících dál hospodařila. Jednotlivé katolické farnosti, které uspěly u soudů, musí nyní obtížně dokazovat, že splňují zákonné podmínky pro jejich vydání.

Rybníky v současnosti spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten sice uznal, že se jedná o původní církevní majetek, na který se vztahují restituce, v jednom ze tří případů ale odmítl vyhovět žádosti o vydání. U další žádosti si úřad řekl o další informace, třetí žádost posuzuje od minulého týdne. Rybníky přitom fakticky zůstaly v užívání Rybářství Třeboň, s nímž se úřad rozhodl uzavřít dohody o narovnání.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.