Můžeš vydělávat, kolik chceš, víc peněz ale nedostaneš. Ministerstvo spravedlnosti přichází s nápadem, jak tento paradox platící pro lidi v exekuci odstranit. Plán by měl pomoci dlužníkům i věřitelům, přilepšit státnímu rozpočtu a uštědřit úder šedé ekonomice. Má už částečnou podporu organizací, které lidem s dluhy pomáhají. Principem je zvýšit částku, kterou si dlužník bude smět ponechat.

Dnes může mít na výplatní pásce dvacet, třicet nebo čtyřicet tisíc, vždy mu zůstane jen nezabavitelné minimum (pro letošek 6225 korun) a jedna nebo dvě třetiny z dalších až 9338 vydělaných korun - podle toho, jestli má přednostní pohledávky na výživném nebo dluhy vůči státu, či nikoliv.

Poslední třetinu získají věřitelé. V případě osobního bankrotu dokonce dvě třetiny. Vše nad hranicí 15 563 korun už v plné míře slouží k umoření dluhu. Podle ministerstva se tak stává, že dlužníci vykazují příjem mírně nad minimální mzdou a nemají důvod "usilovat o zvýšení příjmu, neboť ten by jim byl zcela stržen na úhradu dluhů".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.