Spor o platy vrcholových politiků končí, nakonec vzrostou o devět procent, a ne skokově o dvacet procent, jak to vypadalo v listopadu. Senát ani neodsouhlasil, ani neodmítl úpravu sněmovny, a tak už zbývá jen podpis prezidenta.

Na celé anabázi je pozoruhodná hlavně hysterie, která se kolem platů strhla. Příjmy českých zákonodárců totiž nejsou ve srovnání s jinými zeměmi nijak výjimečné. Ani absolutně, ani vzhledem k průměrným příjmům. Například v Rakousku bere poslanec v přepočtu přes 250 tisíc korun, a to čtrnáctkrát ročně. V civilizované Evropě bývají platy zákonodárců mezi 2,5 a trojnásobkem průměrného příjmu. Koeficient 2,75, který měl původně pro výpočet platit a způsobil by nárůst na 90 600 korun, by tedy v evropském kontextu nebyl neobvyklý, natož skandální. Přesto došlo ke vzrušeným prohlášením a svolávání mimořádných schůzí, jako by hrozil konec světa.

Zdejší hrůza ze zvyšování platů zákonodárců ukazuje nepříjemnou věc. Společnost nechce připustit, že vrcholoví politici vykonávají jednu z nejdůležitějších prací v zemi a měli by být odpovídajícím způsobem zaplaceni. Panuje představa, že poslanci a senátoři jsou vlastně darmožrouti, kteří se povalují "za naše peníze" v malostranských palácích. Je tak snadné získávat body populistickým tažením proti vyššímu růstu platů, které tentokrát rozjeli piráti a okamuristé. Jenže zároveň je to hrubě nezodpovědné. Přitakáním představě, že si politici vyšší platy nezaslouží, se vlastně nepřímo povzbuzuje nedůvěra k zastupitelské demokracii.

Nebude to populární, ale řekněme to jasně: Pro vysoké platy vrcholových politiků jsou přinejmenším dva dobré důvody. Zaprvé existuje veřejný zájem na tom, aby politika přitahovala ty nejlepší mozky, a vysoký plat je silný motivátor. Zadruhé, čím vyšší příjem, tím menší náchylnost k různým vedlejšákům, neřkuli ke korupci.

Běžně chápeme, že za kvalitu je potřeba zaplatit, a nebylo by od věci uvědomit si, že to funguje i u politiků. Závistí si v tomto případě škodíme sami.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru