Těžko v ekonomicko-politickém kalendáři najdete více předvídatelnou událost než zveřejnění pravidelného doporučení České národní banky a ministerstva financí, zda stanovovat termín přístupu k evropské měně. Vždy v druhém prosincovém týdnu se dozvíme to samé. Dvě nejmocnější státní instituce s kompetencí "přes peníze" pravidelně dojdou k názoru, že by vláda cílové datum vstupu do eurozóny neměla stanovovat, a tím pádem tedy ani usilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů. To je totiž rozhodující výhybka, od níž vede k přijetí eura docela přímá cesta. Navíc poměrně krátká − do dvou let by mohlo být hotovo.

To Česku samozřejmě "nehrozí". Vláda totiž vždy doporučení bez námitek akceptuje, rozhodnutím odmítnout evropskou měnu se hbitě pochlubí, protože to považuje za zaručený zdroj politických bodů, a další rok je od eura (pokud nějakou hurá akci neuspořádá prezident Miloš Zeman) klid. Jde prostě jen o zcela formální krok. Až tak formální, že už nyní můžeme s takřka absolutní jistotou předpovědět, že stejný závěr uslyšíme znovu v roce 2019, 2020 či 2021 − děj se co děj.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru