Spojeným státům se v roce 2018 dařilo v porovnání s Evropou a Japonskem lépe. Příští rok však zrychlí růst ekonomiky starého kontinentu. Pro rozvíjející se trhy tak bude Evropa představovat zajímavou obchodní příležitost.

Americká ekonomika příští rok kvůli slábnoucímu efektu fiskálních opatření mírně zpomalí. Začínají se totiž projevovat důsledky nedávného utažení měnové politiky.

Evropě by se mělo díky nedostatku lidí na trhu práce a rostoucím mzdám naopak dařit. Evropská centrální banka navíc zřejmě nebude zvedat úrokové sazby dříve než v září 2019.

Na starém kontinentě i v Japonsku by se tak mohl hospodářský růst zrychlit. Japonská měnová i fiskální politika záměrně vede k přehřátí ekonomiky s cílem zvýšit inflaci.

Hospodářský vývoj v obou regionech by se tak měl blížit růstu ekonomiky v USA. Omezit tento růst však může politika centrálních bank a vývoj na trhu práce.

Utahování měnové politiky v rozvinutých zemích může na rozvíjejících se trzích vést k poklesu domácí poptávky.

Protekcionistická opatření USA mají dopad i na světový obchod, který začal zpomalovat už před zavedením cel. Důsledkem je snižování přímých zahraničních investic a růstu exportu na rozvíjejících se trzích.

Čína se více soustředí na spotřebu domácností a je těžké předvídat, kdy stimulační opatření vyváží dopad zavedení amerických cel. Napětí mezi oběma největšími světovými ekonomikami tak zůstane i v příštím roce aktuálním tématem.