Módní průmysl v současné době produkuje více skleníkových plynů než mezinárodní lety a lodní přeprava zásilek dohromady. Každý rok se vyrobí 1,2 miliardy tun textilií. OSN upozorňuje, že do roku 2030 se emise v tomto odvětví mohou zvýšit o více než 60 procent.

Podle analýzy Ellen MacArthur Foundation, organizace zaměřené na urychlení přechodu na cirkulární ekonomiku, se produkce oblečení v posledních 15 letech zdvojnásobila. Na jedné straně je to důsledek celosvětového růstu střední třídy a zvýšení průměrného prodeje na člověka ve vyspělých ekonomikách. Hlavním důvodem je však fenomén "rychlé módy" - rychle se měnících stylů, vyššího počtu kolekcí produkovaných značkami ročně a nižších pořizovacích cen.

Současný systém produkce, distribuce a užívání oblečení je zkrátka marnotratný a neekologický. Za účelem výroby oděvů se získává velké množství neobnovitelných zdrojů, které se často využijí pouze krátkodobě a poté se uskladní nebo spálí. Podle odhadů se během méně než roku zlikviduje více než polovina veškeré produkce rychlé módy. Navíc mikrovlákna ročně uvolňovaná z oděvů do oceánu se rovnají více než 50 miliardám plastových lahví a mohla by se časem dostat i do potravních řetězců.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.