Oficiální aplikace české zdravotnické záchranné služby Záchranka se rozšiřuje i na slovenské hory. Po Česku a Rakousku tak na seznam přidává třetí zemi, kde si mohou lidé v nouzi rychle přivolat pomoc stiskem jediného tlačítka na displeji chytrého telefonu. Aplikace poté vedle vytočení tísňové linky odešle i datový soubor s přesnou lokací volajícího a případně i vyplněným zdravotním profilem.

Právě přesnou lokalizaci zraněného vysokohorští záchranáři vítají, jelikož samotný popis místa často nestačí. "Lidé skutečně často nevědí, kde se nacházejí. I když to místo popíšou, stává se, že je to úplně jinde, nebo v tom stresu člověk často ani neví, kam se vydal či jak dlouho na místo šel," řekl Jozef Janiga, náčelník Horské záchranné služby Slovenska.

Ve zmíněném zdravotním profilu v rámci aplikace navíc mohou její uživatelé například napsat to, že trpí cukrovkou, mají vysoký tlak či že jsou kardiaci. K záchranářům se posléze tyto informace, které by jinak museli často zdlouhavě získávat během samotného tísňového volání, rychle dostanou skrze sofistikovaný systém. Ten začíná aplikací samotnou a přes speciální server umístěný v Brně končí v informačních systémech tísňových linek. Na které linky a kam datový soubor nakonec zamíří, se přitom určuje podle polohy volajícího.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.