Sušická společnost Dopla Pap začala vyrábět papírové obaly už v roce 1933, tehdy ještě jako součást místní slavné sirkárny Solo. Papír však později nahradil plast. Podnik se zaměřil hlavně na výrobu plastových kelímků na jogurty a před 12 lety rozjel i produkci plastových talířů či tácků na jedno použití. Dnes se však k výrobě papíru opět vrací.

Důvodem je především vznikající evropská směrnice, která má od roku 2021 zakázat některé jednorázové plastové výrobky, jako jsou brčka, vatové tyčinky nebo právě talíře a příbory. O návrhu se má v Bruselu jednat příští týden, Evropský parlament by ho pak mohl definitivně schválit v únoru.

Některé podniky se však chovají tak, jako by již směrnice platila. "Možná je to trochu povyk a hysterie, ale naši zákazníci už na to reagují. Začínáme proto rozšiřovat program, který už ve firmě máme, a to je výroba z buničiny a papíru," říká Vladislava Křížová, finanční ředitelka Dopla Pap. Zákaz jednorázových plastů by se však podle ní společnosti příliš nedotkl. Na plastové kelímky na jogurt, které tvoří většinu tržeb podniku, se zákaz nevztahuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dozvíte, jak se s nadcházejícím evropským opatřením vyrovnávají firmy jako Hartmann-Rico, McDonald's či Kofola.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.