Zatímco zvýšení sazeb na nejbližším zasedání Fedu, které se koná příští týden, trh bere jako hotovou věc, horečná debata probíhá, co se týče vývoje sazeb v roce 2019. S tím, jak se sazby odlepily od nuly, do hry více a více vstupuje pojem neutrální sazby. Ta neurychluje ani nezpomaluje růst ekonomiky.

V posledních týdnech se od amerických centrálních bankéřů začaly ozývat hlasy, že se sazby blíží neutrálu. Vzhledem k tomu, že jedním z nich byl předseda Fedu Jerome Powell, trhy zareagovaly. Sazba 10letého dluhopisu, která v sobě odráží očekávaný budoucí vývoj sazeb Fedu, poklesla z 3,05 na 2,85 procenta.

Otázka ale zní: blíží se americká centrální banka skutečně neutrálu? Jelikož jde o nepozorovanou veličinu, musí být pomocí modelů odhadnuta z reálných dat. A různé modely poskytují různé výsledky. Možná nejlepší metoda, jak poznat, zda se sazby opravdu blíží neutrálu, se skrývá ve slavné písni Boba Dylana, ve verši: "The answer, my friend, is blowing in the wind." Zkrátka je dobré sledovat přicházející data, což je přístup, ke kterému v současnosti Fed směřuje.

A data podle mě ukazují, že Fed přestává ekonomice dodávat růstový impulz − nemovitostní trh slábne, tento měsíc zvolnila tvorba pracovních míst a zároveň s tím se zastavil růst akciového trhu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru