Protesty žlutých vest jsou katastrofou pro francouzskou ekonomiku, konstatoval tamní ministr financí Bruno Le Maire. Prezident Emmanuel Macron to pochopil. V reakci na dlouhotrvající demonstrace slíbil řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, která by měla přispět ke zlepšení situace obyvatel země. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. Znamená to odklon od předvolebních slibů.

Místo předvánočního shonu a nakupování zachvátily centrum Paříže a její slavné obchodní čtvrti demonstrace lidí, kteří protestují proti vysokým cenám pohonných hmot a celkově slábnoucí kupní síle. Mnohé velké obchodní domy jako třeba slavné Galeries Lafayette či Printemps mají zavřeno. Výrobce luxusních kabelek Louis Vuitton své prodejny v centru města zabarikádoval a s ním i další firmy.

Ani to některým nepomohlo. Radikálové rozbíjeli výlohy, šli hojně po známých značkách jako Apple nebo Dior a v mnoha z nich rabovali. Po celé zemi další žluté vesty blokují silnice a dálnice. Macron násilí odsoudil a slíbil, že obnoví v zemi pořádek.

Le Maire odhaduje, že demonstrace, které se konají už od poloviny listopadu, vymažou z růstu hospodářství ve čtvrtém čtvrtletí 0,1 procentního bodu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.